Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Historie Rhodosu

Rhodos historie

Ostrov Rhodos se pyšní velmi bohatou historií. Dobře zachované památky nalezneme přímo v hlavním městě. Ať už jste ubytováni přímo na Rhodosu, nebo v nějakém jiném letovisku, přes centrum města zcela jistě pojedete a tak se můžete kochat pohledem na místní přístav a hradby Starého města.

Samotné město má dlouholetou historii, nicméně významné stavby zde začali stavět až rytíři sv. Jana, kteří přišli na ostrov v roce 1306. Mnoho památek zde bylo pojmenováno právě díky nim. Můžete tak navštívit Rytířskou cestu, která je lemována sídly rytířů sv. Jana. Na jejich počest zde stojí také mohutná pevnost, která se jmenuje Palác velmistrů. Rytíři sv. Jana (johanité) začali s opevňováním zdejší pevnosti již v roce 1309. Mezi jejich úhlavní nepřátelé patřili nedaleko sídlící Turci. Mohutné hradby obklopující Staré město odolávali silným útokům a ještě dnes zde můžete najít stopy po proběhlých bitvách.

Na nově vybudované město Rhodos si dělalo zálusk mnoho národů. Rhodos se stal důležitou obchodní tepnou a jeho impozantní pevnost uchvacovala i samotného vůdce johanitů. Turkové začali na Rhodos útočit od roku 1480, přičemž jejich nájezdy byly vždy neúspěšné. Dobře chráněná pevnost a dlouholeté bojové zkušenosti johanitů zkrátka udělali své. Zvrat přišel až v roce 1522 kdy se na ostrově vylodila mohutná flotila tureckých lodí. Dlouhé 4 měsíce útočily na ostrov a málem už odešli s nepořízenou, nicméně díky zradě se dozvěděl, že zdejší obrana je už se svými silami na konci. Proto Turci na ostrov znovu zaútočily a pevnost dobyli. Celkem Turecké obléhání Rhodosu trvalo dlouhých 6 měsíců.

Historie Rhodos

Johanité museli po 213 letech ostrov opustit a Rhodos se připojil k Osmanské říši. I přesto že Turci Rhodos fakticky dobyli, nikdy se jim nepodařilo zdolat náturu místních obyvatel. Ve výsledku to dopadlo tak, že kdysi vzkvétající Rhodos čím dál více upadal a samotné hlavní město chátralo. Turci se o Rhodos nijak více nezajímali, neopravovali zdejší budovy ani nestavěli nové. Z dříve honosných nemovitostí se stali chlívky pro dobytek, některé zdejší chrámy se přestavěli na minarety.

Dlouhých 400 let Osmanské nadvlády udělalo s Rhodosem své. V roce 1912 přišlo povstání kdy Řekové za pomoci Italů znovu obsadili ostrov. Mezi Italy a Řeky vládla harmonie až do chvíle, než Itálie začala sympatizovat s fašismem. Italové se nedokázali smířit s tím, že Řekové mají o budoucnosti ostrova zcela jinou představu. Díky tomu došlo k dalšímu povstání, při kterém si Italové ostrov přisvojili. Po konci druhé světové války připadl ostrov díky Britům opět do rukou Řecka.

Sponzor stránky

Partneři

Cestovní kancelář Blue-style má širokou nabídku zájezdů na Řecké ostrovy.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz