Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Pojištění a zdraví

Pojištění na dovolené

Ve Vaší cestovní kanceláři se jistě vyplatí uzavřít si plné zdravotní pojištění, mohlo by se Vám hodit. Ceny v řeckých nemocnicích či na soukromých klinikách jsou velmi vysoké. Čeští turisté se nejčastěji setkávají s problémy jako je spálení od slunce, alergie na slunce, šlápnutí na mořského ježka, úpal, střevní potíže, apod. Rozhodně se tedy vyplatí očekávat neočekávané, aby jste na Vaší dovolené nebyly nemile překvapeni.

Co se bude hodit

Komáři a prudké slunce, to jsou hlavní dvě věci na které si musíte dávat na Rhodosu pozor, takže si sebou nezapomeňte přibalit věci jako:

- repelent
- pokrývka hlavy
- volné oblečení
- volná obuv jako pantofle či sandály
- opalovací krém
- sluneční brýle
- kniha

Naopak můžete doma nechat věci jako bundy, mikiny či dlouhé kalhoty. Na Rhodosu je i v noci kolem 20°C a v hlavní turistické sezóně zde neprší. Vyplatí se také vzít si sebou něco na čtení. Na české noviny zde narazíte pouze ojediněle a sami se přesvědčíte, že noviny které doma odhazujete po přečtení první stránky, zde přelouskáte celé a to hned několikrát.

Časový posun

Čas na Rhodosu (stejně jako v celém Řecku) je o hodinu napřed před středoevropských časem, takže si po přistání nezapomeňte posunout hodinky o jednu hodinu napřed.

Podmínky pro vstup na Rhodos

Při cestování na Rhodos není vízum potřeba. Stačí se prokázat platným cestovním pasem a vstup na ostrov je vám bezproblému umožněn. Nicméně pokud chcete na Rhodosu zůstat déle než 90 dnů, pak je potřeba si vízum vyřídit. Většině turistů tato lhůta stačí a proto se nemusí sháněním víza zabývat.

Adresa českého konzulátu na Rhodosu
Sluneční brýle Rhodos
Sofitel Capsis Hotel Rhodos
Leoforos Trianton
AXIA
851 00
Tel.: 2410 78020

Spropitné

V tavernách je běžné nechávat menší spropitné. Většinou je slušnost nechat několik drobných. Pokud jste byly s jídlem spokojeni, můžete nechat jako formu poděkování obnos v hodnotě 1-2 Eura, ale ani menší či větší suma nikoho neurazí. Spropitné se také nechává pokojské a to většinou na konci pobytu. Nicméně někteří turisté nechávají spropitné i během pobytu. Pokojské jim pak někdy za odměnu složí na posteli ručník do tvaru nějakého zvířete či předmětu (např. mušle). Vzhledem k tomu, že na pokojích se uklízí zhruba každé tři dny, nechte na posteli ležet opět jedno či dvě eura a při troše štěstí se podobného ručníkového útvaru také dočkáte.

Internet a telefonování

Internet je na Rhodosu bezproblému dostupný. Naleznete jej uvnitř hotelů či internetových kaváren. Na Rhodosu existují také speciální bufety, které slouží jako provozovna rychlého občerstvení, bar, herna (máte možnost si zde zahrát např. kulečník nebo šipky), nebo právě jako internetová kavárna. Najdete zde počítač vedle něhož leží elektronická kasa, do které když hodíte peníze, počítač se odblokuje a můžete na internet. V rohu obrazovky vydíte čas, po jehož uplynutí se počítač opět zablokuje. Pokud chcete být stále na internetu, musíte tedy vhodit opět minci. Internet je na Rhodosu poměrně drahý. Za hodinu připojení zaplatíte zhruba 3 Eura.

Internet

Telefonování na Rhodosu je možné z telefoních budek za pomocí karty, nebo můžete využít vlastní mobil. Po příletu na Rhodos se Vám v nastavení telefonu změní operátor na místního poskytovatele a můžete bezproblému volat či psát sms domů.

Tísňové linky

zdravotní ambulance: 166
policie: 100

Slovníček

Řekové velmi oceňují snahu o konverzaci v jejich jazyce, proto mile překvapíte, pokud např. při placení čišník poděkuje (efharisto) a vy mu odpovíte "prosím" (parakalo) ve smyslu není zač.

láhev - boukali
sklenice - potiri
účet - logariasmos
voda - nero
maso - kreas
chléb - psomi
brambory - patates
smažené hranolky - patates tighanites
salát - salata
drůbeží - kotopoulo
vepřové - khirino
káva - kafes
pivo - bira
víno - krasi

Kriminalita

Řecko patří mezi země s nejnižší mírou kriminality v Evropě, proto se nemusíte bát přepadení nebo závažnějších trestných činů. I v noci je ve většině turistických oblastech bezpečno, místní lidé chodí pozdě spát a cizinci se baví v nočních klubech. Nicméně jako v každé rušné oblasti, i zde narazíte na kapesní krádeže, jejich tendence má bohužel vzrůstající hodnotu. Na veřejnosti se nemusíte o své cennosti úzkostlivě obávat, ale opatrnosti není nikdy dost.

Sponzor stránky

Partneři

Cestovní kancelář Blue-style má širokou nabídku zájezdů na Řecké ostrovy.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz